Materiály čoček

 

Minerál

 

je nejstarší a nejlevnější surovina pro výrobu brýlových čoček. Skleněné neboli minerální čočky jsou tvrdé a odolné proti poškrábání. Na druhou stranu jsou velmi těžké, náchylné k rozbití a dají se použít pouze do „celoobrub“ kulatějších tvarů, dnes takřka nepoužívané.

 

 

Plast

 

Plastové neboli organické brýlové čočky jsou o více než polovinu lehčí než čočky minerální. Plast je však méně odolný vůči poškrábání, proto se na ně doporučuje nanášení vhodných povrchových úprav. Plastové brýlové čočky můžeme rozlišit na standardní (označené indexem lomu 1,5) a tenčené neboli vysokoindexové (označené indexy lomu 1,6 / 1,67 / 1,74). Pokud nosíte vyšší dioptrickou korekci, doporučujeme volit z nabídky tenčených brýlových čoček s nutnou antireflexní úpravou. Pro větší odolnost proti poškrábání je potřeba plastové čočky tvrdit.

 

Plastové čočky volí zejména zákazníci, kteří brýle používají v aktivním denním životě. Tito zákazníci upřednostňují zejména komfort nošení a nižší náchylnost ke zničení. Další výhody plastových čoček jsou:

  • plastové čočky vynikají svou lehkostí a jsou téměř nerozbitné,
  • mnohem lépe zabraňují pronikání UV záření,
  • jsou snáze barvitelné,
  • vhodné do všech obrub.

Naše nabídka plastových čoček je více než široká, vybírat si můžete jak z čirých, tak samozabarvovacích.

 

 

Polykarbonát

 

Polykarbonát je jedním z materiálů moderní doby – speciální druh plastu s vyšší odolností proti rozbití. Je pevný, lehký a pružný, odolný proti nárazu. Ačkoliv tyto vlastnosti z něho činí ideální čočku pro děti a sportovce, přesto bývá stále častěji nahrazován materiálem Trivex.

Jeho nevýhodou je nízká odolnost vůči oděru a malá chemická odolnost, proto je doporučováno nanášet na něj vhodné povrchové úpravy, které výrazně zvýší životnost brýlové  čočky. Polykarbonát poskytuje 100% ochranu proti UV záření.

 

 

Trivex

 

Díky své vysoké odolnosti, pružnosti a praktické nerozbitnosti je nejvhodnějším materiálem pro čočky do všech typů obrub, zejména vrtaných. Stále častěji nachází uplatnění ve sportovních a dětských brýlích, kde zaručuje výbornou ochranu očí. Zároveň jsou brýlové čočky z Trivexu tenčí a lehčí oproti běžnému plastu.

 

 

Samozabarvovací

 

Samostatnou a tak trochu zvláštní položkou v materiálech jsou samozabarvovací materiály čoček. Skleněné samozabarvovací čočky se díky své malé rychlosti zabarvení a jeho nerovnoměrnosti přestali používat. Oproti tomu standardní plastové čočky se zabarvují rovnoměrně a podstatně rychleji než skleněné. Vyšší kategorií plastových samozabarvovacích čoček jsou čočky značky Transittions. Ty mají ještě rychlejší reakci na UV záření, po zatmavení jsou tmavší a intenzita zabarvení není ovlivněna  okolní teplotou na rozdíl od běžných čoček, kde nižší teplota znamená větší zatmavění.

 

Otevírací doba

 

Po:  9.00 - 18.00
Út:  9.00 - 18.00
St:  9.00 - 18.00
Čt:  9.00 - 18.00
Pá:  9.00 - 17.00

 

Pokud Vám otevírací doba nevyhovuje, můžete se domluvit na individuální. 

 

Adresa

BC TITANIUM

Nové sady 25

60200 Brno

Tel.: +420 602 203 347

e–mail: info@kaoptik.cz